Izbori i vodstva Republike Hrvatske

Parlamentarni izbori

  • I. izbori: 22.4.1990. i  6.5.1990.
  • II. izbori: 2.8.1992.
  • I. Izbori za Županijski dom: 7.2.1993.
  • III. izbori: 29.10.1995.
  • II. Izbori za Županijski dom: 13.4.1997.
  • IV. izbori: 3.1.2000.      
  • V. izbori: 23.11.2003.
  • VI. izbori: 25.11.2007.        
  • VII. izbori: 4.12.2011.
  • VIII. izbori: 8.11.2015.     
  • IX. izbori: 11.9.2016.

Sazivi Hrvatskoga sabora

  Predsjednik
Prvi saziv 30. 5.1990. –      7.9.1992. Žarko Domljan 30. 5.1990. –      7. 9.1992.
Drugi saziv      7. 9.1992. –    20.09..1995.                        Stjepan Mesić  7. 9.1992. –    24. 5. 1994. Nedjeljko Mihanović 24. 05.1994. – 28. 11.1995.
Treći saziv 28.11.1995. –   27.11.1999. Vlatko Pavletić 28. 11. 1995. –  2. 2. 2000.
Četvrti saziv    2. 2.2000. –  22.12. 2003. Zlatko Tomčić   2. 2.2000. –  22. 12. 2003.
Peti saziv 22. 12.2003.-   11.01. 2008. Vladimir Šeks 22. 12. 2003. – 11.1. 2008.   
Šesti saziv 11. 1.2008. – 28.10.2011. Luka Bebić 11. 1.2008. –  22.11.2011.
Sedmi saziv 22.12.2011. – 28.09.2015.   Boris Šprem 22.12.2011. – 30.09.2012. Josip Leko 10.10.2012. – 28.12.2015.
Osmi saziv 28.12.2015. – 15.07.2016. Željko Reiner 28.12.2015. – 14.10.2016.
Deveti saziv 14.10.2016. – Božo Petrov 14.10.2016. – 5.05.2017. Gordan Jandroković 5.05.2017. –
   
Prvi saziv Županijskog doma 22. 3.1993. –  12.5. 1997. Predsjednici Josip Manolić  22.3.1993. – 23.5.1994. Katica Ivanišević 23.5.1994. – 12.5.1997.
Drugi saziv Županijskog doma 12. 5.1997. – 28.3. 2001. Predsjednica Katica Ivanišević 12. 5.1997. – 28.3. 2001.

Predsjednici i predsjednica Republike Hrvatske

Sabor SRH izabrao je 30.5.1990. godine za predsjednika Predsjedništva SRH dr. Franju Tuđmana, a za članove Krešimira Balenovića, Dušana Bilandžića, Dalibora Brozovića, Josipa Manolića, Antuna Vrdoljaka i Milojka Vučkovića.

Na temelju Ustavnih amandmana od 25.7.1990. godine predsjednik Predsjedništva SRH postao je predsjednik Republike Hrvatske, a članovi su postali potpredsjednici.

Nakon donošenja Ustava Republike Hrvatske 21.12.1990. godine, Ustavnim zakonom za provedbu Ustava RH (NN 56/90) određeno je da do izbora predsjednika Republike po Ustavu tadašnji predsjednik Republike „ima sve dužnosti određene Ustavom“.

Prvi izbori za predsjednika Republike Hrvatske održani su 2.8.1992. godine. U konkurenciji 8 kandidata pobjedio je dr. Franjo Tuđman sa 1.519.100 glasova ili 56,73% od broja izašlih na birališta (od 3.558.913 ukupno upisanih na izbore je izašlo 2.677.764 glasača ili 75,24%). Inauguracija je održana 5.8.1992. na Trgu sv. Marka u Zagrebu.

Drugi izbori održani su 15.6.1997. godine. U konkurenciji 3 kandidata pobjedio je dr. Franjo Tuđman sa 1.337.990 glasova ili 60,31% od broja izašlih na birališta (od 4.061.479 ukupno upisanih na izbore je izašlo 2.218.448 glasača ili 54,62%). Inauguracija je održana 2.8.1997. na Trgu sv. Marka.

Temeljem odluke Ustavnog suda RH, od 26.11.1999. godine predsjednika Republike privremeno je zamjenjivao akademik Vlatko Pavletić, predsjednik Hrvatskog državnog sabora. Nakon parlamentarnih izbora 3.1.2000. i izbora novog predsjednika Sabora na prvoj sjednici 2.2.2000., privremeni predsjednik postaje Zlatko Tomčić te obnaša dužnost do 18.2.2000. godine.

Treći izbori održani su 24.1. i 7.2.2000. godine. U konkurenciji 9 kandidata najviše glasova u 1. krugu osvojili su Stjepan Mesić i Dražen Budiša. U 2. krugu pobjedio je Stjepan Mesić sa 1.433.372 glasa ili 56,36% od broja izašlih na birališta (od 4.262.291 ukupno upisanih na izbore je izašlo 2.589.120 glasača ili 60,88%). Inauguracija je održana 18.2.2000. godine na Trgu sv. Marka.

Četvrti izbori održani su 2. i 16.1.2005. godine. U konkurenciji 13 kandidata najviše glasova u prvom krugu dobili su Stjepan Mesić i Jadranka Kosor. U drugom krugu pobjedio je Stjepan Mesić sa 1.454.451 glasom ili 64,88% od broja izašlih na birališta (od 4.392.220 ukupno upisanih na izbore je izašlo 2.241.760 glasača ili 51,04%).  Inauguracija je održana 18. 2. 2005. na Trgu sv. Marka.

Peti izbori održani su 27.12.2009. i 10.1.2010. U konkurenciji 12 kandidata najviše glasova u prvom krugu dobili su prof. dr. sc. Ivo Josipović i Milan Bandić. U drugom krugu pobjedio je prof. dr. sc. Ivo Josipović sa 1.339.385 glasova ili 59,43% od broja izašlih na birališta (od 4.495.528 ukupno upisanih na izbore je izašlo 2.253.570 glasača ili 50,13%). Inauguracija je održana 18.2.2010. na Trgu sv. Marka.

Šesti izbori održani su 28.12.2014. i 18.1.2015. U konkurenciji 4 kandidata najviše glasova u prvom krugu dobili su Ivo Josipović (687.678) i Kolinda Grabar Kitarović (665.379). U drugom krugu pobjedila je Kolinda Grabar- Kitarović sa 1.114.945 glasova ili 50,74% od broja izašlih na birališta (od ukupno 3.852.242 ukupnih birača sa glasačkih mjesta na izbore je izašlo 2.258.887 birača ili 59,05% birača). Inauguracija je održana 15.02.2015. na Trgu sv. Marka. Mandat predsjednice preuzela je 19.02.2015.

Vlade Republike Hrvatske

  Predsjednik
Prva Vlada od 30.5.1990. do 24.8.1990.
(od 30.5.1990. do 25.7.1990. naziv je
Izvršno vijeće Sabora SRH,
a nakon prihvaćanja amandmana
na Ustav SRH od 25.7.1990. 
Izvršno vijeće postaje Vlada Republike
Hrvatske)
Stjepan Mesić    
Druga Vlada od 24.8.1990.do 17.7.1991.  Josip Manolić
Treća Vlada od 17.7.1991.do 12.8.1992. Franjo Gregurić
Četvrta Vlada od 12.8.1992. do 3.4.1993. Hrvoje Šarinić
Peta Vlada od 3.4.1993. do 7.11. 1995. Nikica Valentić
Šesta Vlada od 7.11.1995. do 27.1. 2000. Zlatko Mateša
Sedma Vlada od 27.1. 2000. do 30.7. 2002. Ivica Račan
Osma Vlada od 30.7. 2002. do 23.12. 2003. Ivica Račan
Deveta Vlada od 23.12. 2003. do 12.1. 2008. Ivo Sanader
Deseta Vlada od 12.1. 2008. do 6.7. 2009. Ivo Sanader
Jedanaesta Vlada od 6.7. 2009. do 23.12.2011. Jadranka Kosor
Dvanaesta Vlada Od 23.12.2011. do 22.01.2016. Zoran Milanović
Trinaesta Vlada Od 22.01.2016. do 16.06.2016.*
Od 17.06. „tehnička Vlada“
Tihomir Orešković
Četrnaesta Vlada Od 19.10.2016. Andrej Plenković
hgz-site-adminIzbori i vodstva Republike Hrvatske