IN MEMORIAM

Obavijest o smrti:

Umirovljeni general pukovnik Franjo Feldi preminuo je 9. prosinca 2017. godine u 79. godini života. Ispraćaj će biti u četvrtak 14. 12. 2017. u 12:10 sati na groblju Gaj urni - Krematorij. Sveta misa zadušnica služit će se u četvrtak 14.12.2017. u 13:30 sati u crkvi Krista Kralja na Mirogoju.

Pokoj vječni daruj mu, Gospodine!

Feldi Franjo

general pukovnik

(Srijemska Mitrovica, 1. siječnja 1938. – Zagreb, 9. prosinca 2017.)

 

U subotu 9. prosinca 2017. godine nakon duge i teške bolesti u Zagrebu je u 79. godini umro umirovljeni general pukovnik Oružanih snaga Republike Hrvatske Franjo Feldi.

Rođen u Srijemskoj Mitrovici, osnovnu školu i gimnaziju pohađa u  rodnom mjestu i u Zagrebu. Vojnu akademiju KOV završava 1960. godine, Višu vojnu akademiju 1971. godine, a Ratnu školu narodne obrane 1979. godine u Beogradu. U činu pukovnika JNA je od 1980. godine.

Službovao je u Brčkom, Slavonskoj Požegi, Zagrebu, Sisku i Beogradu i obnašao zapovjedne i stožerne dužnosti.

Napušta JNA i dragovoljno pristupa Zboru narodne garde 3. rujna 1991. Po ustrojavanju Glavnog stožera Hrvatske vojske, 4.1istopada 1991. godine imenovan je za načelnika Operativne uprave. Od 1. listopada 1993. godine pomoćnik je načelnika Glavnog stožera HV za borbeni sektor što obnaša do 26. listopada 1994. godine kada je imenovan za pomoćnika načelnika Glavnog stožera za obuku i školstvo. Ustrojio je i preuzeo zapovijedanje mješovitim Odje­lom MPRI. U ožujku 1996. godine ponovo preuzima dužnost načelnika Opera­tivne uprave u Glavnom stožeru Oružanih snaga Republike Hrvatske što obnaša do 17. rujna 1998. godine. U srpnju 1998. godine dobiva zadaću da izvrši sve pripreme za organizaciju, ustroj i početak rada Ratne škole Oružanih snaga. Od 17. rujna 1998. imenovan je za prvog zapovjednika Ratne škole Oružanih snaga "Ban Josip Jelačić". Zapovjednik Ratne škole je do 30. prosinca 2002. godine kada je umirovljen.

U čin brigadira preveden je 13. siječnja 1992. godine. U čin general-bojnika promaknut je 10. ožujka 1992. godine, a u čin general pukovnika 28. svibnja 1998. godine.

Odlikovan je Redom kneza Domagoja s ogrlicom, Redom bana Jelačića s ogrlicom, Redom hrvatskog trolista, Redom hrvatskog pletera, Spomenicom domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti za 5 i 10 godina uzorne službe te medaljama „Bljesak“ i „Oluja“.

Bio je aktivan je u Savezu udruga invalida Republike Hrvatske i grada Zagreba, a bio je i potpredsjednik Glavnog odbora Udruge protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata, predsjednik Zavičajnog kluba Mitrovčana te počasni član Zaprešićana.

Bio je član Udruge likovnih stvaralaca (ULS) Zaprešić te Hrvatskog likovnog društva HLD u Zagrebu. Sudjelovao je u više likovnih kolonija i skupnih izložbi u Zagrebu, Sisku, Zaprešiću, Delnicama, a imao je i više samostalnih izložbi. U povodu 15. obljetnice Hrvatske vojske u svibnju 2006. godine imao je samostalnu izložbu u galeriji MORH.

 

Bio je oženjen i otac četvero djece.