Dana 31. siječnja 2023. Hrvatski generalski zbor prisjetio se svog pokojnog člana prof. dr.sc. Miroslava Tuđmana te obilježio drugu godišnjicu njegovog preranog odlaska. U prostorijama Hrvatskog generalskog zbora u toj je prigodi održana promocija knjige akademika Josipa Pečarića „Zašto Miroslav Tuđman nije bio profesor emeritus?“. Uz uvodni i završni govor predsjednika Hrvatskog generalskog zbora Marinka Krešića, izlaganja su imali akademik Pečarić te Mate Kovačević i Damir Pešorda.
Izlaganje predsjednika Hrvatskog generalskog zbora Marinka Krešića
General-bojnik Miroslav Tuđman bio je naš prijatelj, suborac i jedan od utemeljitelja HGZ-a, koji je ostavio neizbrisiv trag u znanstveno-nastavnom, sigurnosno-obavještajnom, publicističkom i političkom životu samostalne i suverene Republike Hrvatske. Uvijek miran i samozatajan, skroman i odmjeren te obziran prema svima plijenio je ozbiljnošću, sistematičnošću i organizacijskom sposobnošću.
Miro je bio vrhunski poznavatelj političkih prilika u Hrvatskoj i šire, stoga su njegove prosudbe gotovo uvijek bile točne, precizne, argumentirane i u samu srž su pogađale teme kojima se bavio. Kao diplomirani filozof i sociolog, te doktor informacijskih znanosti prenosio je svoja znanja studentima i polaznicima mnogih obrazovnih institucija od Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Mostaru pa sve do Diplomatske i Obavještajne akademije.
Za Miru se sa sigurnošću može ustvrditi kako je bio jedan od onih hrvatskih političara koji su od 90-ih godina pa sve do svoje smrti u pravom smislu riječi formirali i oblikovali hrvatsko društvo te sudjelovali u donošenju najvažnijih odluka za Republiku Hrvatsku.
Iako bi o Mirinu doprinosu razvoju moderne hrvatske države mogli razgovarati po mnogim segmentima, dozvolite mi da istaknem tri najvažnija:
- Miro je dao nemjerljiv doprinos razvoju hrvatskog sigurnosnog i obavještajnog, ili kako je volio govoriti-izvještajnog, sustava kao važne sastavnice sigurnosti Republike Hrvatske.
- Bio je neumoran u ukazivanju na važanost i zalaganju za jačanje odnosa između Hrvatske i BiH, kao i za ravnopravnost Hrvata u BiH,
- S treće strane Miro je bio hrvatski branitelj, jedan od utemeljitelja IPD-a u MORH-u, te aktivan sudionik u događajima i operacijama obrambenog i oslobodilačkog Domovinskog rata.
Kao jedan od utemeljitelja HGZ-a Miro ne samo da je bio aktivan član, već je bio tvorac statutarnih načela po kojima HGZ i danas djeluje. Zalagao se za stratešku razinu djelovanje, pokretanje znanstveno-istraživačkog rada u svezi nacionalne sigurnosti i Domovinskog rata te snažniji iskorak HGZ-a u međunarodnoj suradnji.
Danas, na drugu obljetnicu Mirine smrti, a u povodu promocije ove knjige, kao predsjednik HGZ-a, želim naglasiti:
- Mnoge Mirine ideje, načela i vrijednosti za koje se zalagao utkali smo tijekom 2022. godine u novu organizaciju i ustroj HGZ-a.
- U tom smislu ustrojili smo u sastavu HGZ-a „Centar za istraživanje i analize“, kao „think tank“, odnosno mislilište HGZ-a koje se bavi:
- sigurnosnim i obrambenim politikama,
- snalizama sigurnosnih prijetnji i izazova prema Republici Hrvatskoj.
- istraživanjem i analizama kriznih žarišta, kako postojećih tako i onih u nastajanju, te njihovom mogućom refleksijom na Republiku Hrvatsku i okružje.
- Posebnu pozornost posvećujemo znanstveno stručnom istraživanju doprinosa Domovinskog rata razvoju vojne misli, te izučavanju hrvatske vojne tradicije.
- U tom smislu ostvarili smo suradnju sa akademskom zajednicom, vladinim tijelima i institucijama, neovisnim stručnjacima i ekspertima, medijima te svekolikom zainteresiranom javnošću.
Čast mi je i osobno zadovoljstvo, kako meni kao predsjedniku, tako i svim članovima HGZ-a, da se danas u našim prostorima organizira promocija ove knjige posvećene našem članu, utemeljitelju, prijatelju, suborcu i nadasve velikom čovjeku- Miri Tuđmanu.
Kodeksom Hrvatskog generalskog zbora utvrđena je naša krilatica i ona glasi: „Uvijek i sve za Hrvatsku, a našu vječnu i jedinu Hrvatsku ni za što!“. Načelo je to pod kojim je zajedno s nama predano živio i djelovao naš prijatelj, suborac i član Miro Tuđman.
Odgovori