Poslovnik o radu stručnih savjeta HGZ-a
Na temelju članka 7. stavka 7.3. Statuta Hrvatskog generalskog zbora (u daljnjem tekstu: HGZ) Upravni odbor je na sjednici održanoj 29.3.2022. godine donio
Poslovnik o radu stručnih savjeta HGZ-a
Članak 1.
Stručni savjeti HGZ-a (vijeća, ogranci, klubovi, odbori i centri) osnivaju se kao savjetodavna tijela Upravnog odbora radi ostvarivanja pojedinih ciljeva. Stručni savjeti nemaju pravnu osobnost.
Članak 2.
2.1 Poslovnikom o radu stručnih savjeta HGZ-a uređuje se osnivanje stručnih savjeta HGZ-a, izbor vodstva i članova i način rada stručnih savjeta.
Članak 3.
3.1. Upravni odbor HGZ-a osniva stručne savjete te određuje njihove nazive. Broj stručnih savjeta nije ograničen.
Članak 4.
4.1. Radom stručnog savjeta upravlja voditelj stručnog savjeta, kojeg imenuje i razrješava Upravni odbor HGZ-a.
4.2. Stručni savjet čine članovi iz sastava članstva HGZ-a, a može imati i vanjske članove. Broj članova nije ograničen.
4.3. Stručni savjet može imati zamjenika voditelja, voditelja projekta i tajnika.
4.4. Na prijedlog voditelja stručnog savjeta Upravni odbor imenuje i razrješava zamjenika voditelja, voditelja projekta, tajnika i članove stručnog savjeta.
4.5. Voditelj, zamjenik voditelja, voditelj projekta, tajnik i članovi stručnog savjeta imaju mandate određene odlukom Upravnog odbora.
4.6. Voditelji, zamjenici voditelja, voditelji projekata, tajnici i pojedini članovi stručnih savjeta mogu davati javne izjave samo nakon odobrenja predsjednika HGZ-a ili dužnosnika HGZ-a kojeg predsjednik ovlasti za davanje odobrenja.
4.7. Članovi Upravnog odbora mogu biti voditelji i članovi svih stručnih savjeta, a članovi Nadzornog odbora samo članovi.
Članak 5.
5.1. Stručni savjeti donose prijedlog programa rada svog savjeta koji u pisanom obliku predlažu Upravnom odboru na prihvaćanje. Nakon prihvaćanja programa rada, teme za stručne sastanke, okrugle stolove, tribine, savjetovanja te istraživačke projekte predlaže voditelj stručnog savjeta samostalno ili u dogovoru s predsjednikom HGZ-a, a može ih predlagati i Upravni odbor HGZ-a.
Članak 6.
6.1. Rad savjeta odvija se pretežito kroz stručne sastanke, a mogu se organizirati okrugli stolovi, tribine, savjetovanja te pokretati istraživački projekti.
6.2. Stručni sastanci redoviti su sastanci članova pojedinog savjeta na kojima se provode stručne rasprave radi zauzimanja stajališta o pitanjima važnim za područje rada stručnog savjeta.
6.3. Okrugli stolovi, tribine i savjetovanja oblici su šire stručne raščlambe pojedine teme kroz dinamičku raspravu i sučeljavanje različitih mišljenja s ciljem donošenja što kvalitetnijih zaključaka. Na njima mogu sudjelovati i stručni sudionici izvan HGZ-a.
6.4. Istraživački projekti su istraživanja kojima se stvara novo i unapređuje postojeće znanje o određenoj temi ili području.
Članak 7.
7.1. Stručne sastanke savjeta saziva voditelj savjeta koji im ujedno predsjedava.
7.2. O planiranom sastanku i dnevnom redu istoga voditelj savjeta izvješćuje Upravni odbor HGZ-a najmanje 7 dana prije sastanka.
7.3. Zaključci savjeta donose se većinom glasova nazočnih na sastanku uz uvjet da nazoči više od polovice članova savjeta.
7.4. Stručni savjeti analiziraju i raspravljaju dogovorene teme te donose prijedloge zaključaka koje u pisanom obliku, pismom ili elektronskom poštom, podnose Upravnom odboru koji uz prihvaćanje zaključaka određuje kada je to potrebno i izvršitelje te rokove izvršenja zadaća.
7.5. Sastancima mogu po potrebi i dogovoru, odnosno odluci predsjednika HGZ-a nazočiti članovi Upravnog i Nadzornog odbora, koji mogu sudjelovati u raspravi, ali bez prava odlučivanja.
7.6. Voditelj stručnog savjeta može na sastanke savjeta pozivati i druge članove HGZ-a ili druge osobe stručne za područje rada savjeta, koji mogu sudjelovati u pripremanju radnih materijala i raspravljanju, ali bez prava odlučivanja.
Članak 8.
8.1. Organiziranje okruglih stolova, tribina i savjetovanja te pokretanje istraživačkih projekata provodi se na prijedlog voditelja stručnog savjeta koji ih organizira te nakon odobrenja Upravnog odbora.
Članak 9.
9.1. Voditelj stručnog savjeta po potrebi, a najmanje jednom polugodišnje izvješćuje Upravni odbor o radu savjeta.
9.2. Upravni odbor odlučuje o izvješću stručnog savjeta te donosi odluku o nastavku ili prestanku rada savjeta.
Članak 10.
10.1. O eventualno potrebnim financijskim sredstvima za rad pojedinog stručnog savjeta odlučuje Upravni odbor na prijedlog voditelja odbora.
10.2. Voditelji odbora mogu se angažirati u prikupljanju donacija za rad pojedinog stručnog savjeta na temelju odobrenja Upravnog odbora. Donacije se uplaćuju HGZ-u namjenski za pojedini stručni savjet koji ih zatim odobrava i dodjeljuje stručnom savjetu na korištenje.
Članak 10.
10.1. Ovaj Poslovnik stupa na snagu danom donošenja.
Odluka o osnivanju stručnih savjeta
Na temelju članka 7. stavka 7.2. Statuta Hrvatskog generalskog zbora (u daljnjem tekstu: HGZ) i članka 3. Poslovnika o radu stručnih savjeta HGZ-a, Upravni odbor je na sjednici održanoj 29.3.2022. godine donio
Odluku o osnivanju stručnih savjeta HGZ-a
Članak 1.
1.1. Ovom odlukom osnivaju se stručni savjeti HGZ-a i to:
- Vijeće za strateška pitanja
- Savjet za promicanje hrvatske vojne tradicije, obilježavanje događaja i obljetnica iz Domovinskog rata te odlikovanja i priznanja i Savjet za potporu kvaliteti življenja članova HGZ-a
- Hrvatski generalski klub i Hrvatski generalski športski klub sa sekcijama
- Odbor za projekte i Odbor za financije
- Centar za istraživanje i analize s odjelima
- Stručni savjeti HGZ-a – ogranci: ogranak Dalmacija sa sjedištem u Splitu i ogranak Slavonija sa sjedištem u Osijeku
Članak 2.
2..1. Stručni savjet HGZ-a na najvišoj razini ustrojava se kao Vijeće za strateška pitanja. Vijeće za strateška pitanja savjetodavno je tijelo HGZ-a koje raspravlja o strateškim pitanjima od nacionalnog interesa za Republiku Hrvatsku.
Članak 3.
3.1. Stručni savjeti u kojima se promišljaju praktični oblici realizacije temeljnih ciljeva HGZ-a ustrojavaju se kao:
a. Savjet za promicanje hrvatske vojne tradicije, obilježavanje događaja i obljetnica iz Domovinskog rata te odlikovanja i priznanja.
Ovaj savjet planira, organizira i promiče događaje i aktivnosti od značaja za hrvatsku vojnu tradiciju te planira i organizira obilježavanje važnijih obljetnica stradavanja, ustrojavanja ratnih postrojbi, akcija i operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu, kao i drugih događaja vezanih za Domovinski rat. Savjet će u suradnji s Upravnim odborom također nastojati promovirati inicijativu vezano za osnivanje hrvatskoga vojnog muzeja. Savjet će kontinuirano pratiti područje odlikovanja i priznanja Republike Hrvatske te predlagati potrebne promjene.
b. Savjet za potporu kvaliteti življenja članova HGZ-a
Ovaj savjet planira i organizira potporu članovima HGZ-a po pitanju socijalne i zdravstvene skrbi te kroz organizaciju različitih društvenih sadržaja, a bavit će se i pitanjima izgradnje vojnog groblja.
Članak 4.
4.1. U okviru obavljanja planiranih ciljeva i zadaća HGZ-a ustrojavaju se:
a. Hrvatski generalski klub koji u skladu s uputama Upravnog odbora skrbi za prostore HGZ-a i sadržaje koji se u njemu odvijaju. Predlaže kućni red, uspostavlja dežurstvo, nadzire nazočnost na poslu zaposlenika HGZ-a te u skladu s odobrenim planom organizira druženja, zabavne, kulturne i druge sadržaje od interesa za članove HGZ-a. Hrvatski generalski klub nastavit će aktivnosti na uređenju knjižnice HGZ-a, predložiti organizaciju i način rada priručne uslužne djelatnosti te nositi organizaciju Hrvatskog generalskog bala, obilježavanja Dana HGZ-a i Božićnog domjenka.
b. Hrvatski generalski športski klub planira i organizira športsko-rekreativne sadržaje za članove HGZ-a, predlaže suradnju sa športskim tijelima i institucijama, kao i posjete različitim športskim natjecanjima i priredbama. Hrvatski generalski športski klub priprema organizaciju generalskog lova, aktivnost gađanja članova HGZ-a na strelištu Vrapčanski potok, godišnju revijalnu nogometnu utakmicu između HGZ-a i veterana HNS te druge športske aktivnosti od interesa za članstvo, a također planira, organizira i provodi posjet članova HGZ-a športskim događanjima. Unutar Kluba mogu se ustrojiti sekcije.
Članak 5.
5.1. Stručni savjeti HGZ-a koji će pratiti stanje projekata HGZ-a i stanje financija ustrojavaju se kao:
a. Odbor za projekte koji će pratiti stanje projekata u tijeku, tromjesečno izvješćivati Upravni odbor o realizaciji, predlagati mjere i postupke za otklanjanje mogućih poteškoća, te kontrolirati ZNS-ove prije potpisa predsjednika HGZ-a.
b. Odbor za financije koji će pratiti financijsko stanje HGZ-a i predlagati Upravnom odboru aktivnosti u smislu pribavljanja financijskih sredstava nužnih za rad HGZ-a.
Članak 6.
6.1 Stručni savjet HGZ-a za razvoj, praćenje, provođenje i vrednovanje javnih politika, težišno iz područja sigurnosti i obrane kao i istraživanja iskustava i doprinosa Domovinskog rata razvoju vojne misli, ustrojava se kao Centar za istraživanje i analize. Centar će Upravnom odboru predložiti angažiranje HGZ-a u Sustavu domovinske sigurnosti te načine i oblike suradnje sa akademskom zajednicom, vladinim ustanovama, tijelima i institucijama i neovisnim stručnjacima. Centar će također definirati područja interesa u suradnji s Hrvatskim klasterom konkurentnosti obrambene industrije (HHKOI) te pripremiti potpisivanje Sporazuma o suradnji HGZ – HKKOI.
6.2. U sastavu Centra ustrojavaju se četiri odjela:
a. Odjel za sigurnosne prijetnje i izazove
b. Odjel za vanjske sigurnosne politike
c. Odjel za sigurnosne i obrambene politike Republike Hrvatske
d. Odjel za istraživanje iskustava i doprinos Domovinskog rata razvoju vojne misli
Članak 7.
7.1. S ciljem decentralizacije rada HGZ-a i omogućavanja kvalitetnijeg rada članovima HGZ-a koji nisu u Zagrebu osnivaju se stručni savjeti HGZ-a – ogranci za pojedino područje. To su:
a. Stručni savjet HGZ-a – ogranak Dalmacija sa sjedištem u Splitu
b. Stručni savjet HGZ-a – ogranak Slavonija sa sjedištem u Osijeku
Članak 8.
8.1. Stručni savjeti HGZ-a – ogranci imaju na područjima za koja se osnivaju slijedeće zadaće:
a. planiraju, organiziraju i promiču događaje i aktivnosti od značaja za hrvatsku vojnu tradiciju
b. planiraju i organiziraju obilježavanje važnijih obljetnica stradavanja, ustrojavanja ratnih postrojbi, akcija i operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu, kao i drugih događaja vezanih za Domovinski rat,
c. planiraju i organiziraju potporu članovima HGZ-a po pitanju socijalne i zdravstvene skrbi
kroz rad u Centru za istraživanje i analize HGZ-a sudjeluju u razvoju, praćenju, provođenju i vrednovanju javnih politika, težišno iz područja sigurnosti i obrane kao i istraživanju iskustava i doprinosa Domovinskog rata razvoju vojne misli,
d. jednom godišnje organiziraju zajednički sastanak Upravnog odbora i članova ogranka.
Članak 9.
9.1. Upravni odbor HGZ-a će na temelju ove odluke donijeti smjernice za rad stručnih savjeta HGZ-a te odrediti nositelje njihovog ustrojavanja s rokovima.
9.2. Nakon usvajanja prijedloga programa stručnih savjeta koje će izraditi nositelji ustrojavanja, Upravni odbor HGZ-a će imenovati voditelje stručnih savjeta, tajnike te članove.
9.3. Voditelji stručnih savjeta obvezuju se u roku od mjesec dana od svog imenovanja, a na temelju programa rada, izraditi prijedlog plana rada svojih stručnih savjeta te ih podnijeti Upravnom odboru HGZ-a na usvajanje.
Članak 10.
10.1. Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.
Poslovnik o radu Nadzornog odbora HGZ-a
Na temelju članka 22. stavka 22.7. točke a. Statuta Hrvatskog generalskog zbora (u daljnjem tekstu: HGZ), Nadzorni odbor HGZ na svojoj sjednici održanoj 15.3.2022. godine donio je
Poslovnik o radu Nadzornog odbora HGZ-a
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
- Ovim Poslovnikom uređuje se konstituiranje, način sazivanja, rada, odlučivanja i izvješćivanja Nadzornog odbora HGZ-a (u daljnjem tekstu: Nadzorni odbor).
- Sastav, ovlasti, način izbora, opoziva i odlučivanja Nadzornog odbora uređen je Statutom HGZ-a (u daljnjem tekstu: Statut).
- Odredbe ovog Poslovnika obvezne su za sve članove Nadzornog odbora i druge osobe koje po pozivu sudjeluju u njegovom radu.
- O primjeni Poslovnika brinu članovi Nadzornog odbora.
Članak 2.
- Nadzorni odbor HGZ broji ukupno 5 članova i čine ga predsjednik Nadzornog odbora i četiri člana.
- Mandat članova Nadzornog odbora je 4 godine.
- Prestankom članstva u HGZ-u prestaje i članstvo u Nadzornom odboru.
- Član Nadzornog odbora može podnijeti ostavku na članstvo u Nadzornom odboru.
- Član Nadzornog odbora može biti razriješen na Skupštini HGZ-a na prijedlog predsjednika HGZ-a ukoliko je kao član Nadzornog odbora prekoračio svoje ovlasti.
- U slučajevima iz stavaka 3. i 4. ovoga članka Upravni odbor HGZ-a na prijedlog predsjednika HGZ-a bira novog člana Nadzornog odbora. Mandat novog člana potvrđuje se na prvoj slijedećoj Skupštini HGZ-a.
Članak 3.
- Nadzorni odbor nadzire primjenu zakona, Statuta i drugih općih akata, materijalno financijsko poslovanje i korištenje imovine te provedbu odluka, zaključaka i drugih pravnih akata
- Nadzorni odbor podnosi godišnji redovni izvještaj Skupštini HGZ, a po potrebi i izvanredne izvještaje i inicijative.
- Nadzorni odbor u svojim izvještajima osobito obrazlaže uočene nepravilnosti u radu Upravnog odbora HGZ ( u daljnjem tekstu Upravni odbor) i predlaže Upravnom odboru i Skupštini HGZ mjere za otklanjanje uočenih nepravilnosti.
- Nadzorni odbor u slučaju potrebe daje prijedloge i mišljenja Upravnom odboru.
- Upravni odbor dužan je omogućiti uvid u kompletnu dokumentaciju o korištenju financijskih sredstava HGZ, kao i drugu dokumentaciju o poslovanju HGZ.
- Odlukom Nadzornog odbora pojedini članovi Nadzornog odbora mogu se zadužiti za određene poslove iz svojih ovlasti.
- Ukoliko aktivnosti Nadzornog odbora uključuju vanjske troškove predsjednik Nadzornog odbora dužan je pisanim putem, unaprijed zatražiti suglasnost od Upravnog odbora za te troškove.
KONSTITUIRANJE I SJEDNICE
Članak 4.
- Na prvoj konstituirajućoj sjednici Nadzornog odbora većinom glasova bira se predsjednik Nadzornog odbora javnim glasovanjem, a može se dogovoriti i provedba izbora tajnim glasovanjem.
- Nadzorni odbor može izabrati i zamjenika predsjednika Nadzornog odbora koji preuzima sve dužnosti predsjednika u slučaju njegove spriječenosti obavljanja dužnosti.
Članak 5.
- Sjednice Nadzornog odbora mogu biti redovite ili izvanredne.
- Redovitu sjednicu Nadzornog odbora priprema i saziva predsjednik Nadzornog odbora na svoju inicijativu, najmanje jednom godišnje, odnosno po potrebi ili na prijedlog Upravnog odbora.
- Izvanrednu sjednicu Nadzornog odbora saziva predsjednik Nadzornog odbora na inicijativu člana Nadzornog odbora ili Upravnog odbora. U slučaju pisanog obraćanja Nadzornom odboru nekog od članova HGZ-a o uočenim nepravilnostima u radu HGZ-a ili o postupcima u poslovanju koji nisu u skladu sa Statutom HGZ-a, predsjednik Nadzornog odbora saziva sjednicu Nadzornog odbora na kojoj se raspravlja o tom zahtjevu u roku ne dužem od 15 (petnaest) dana. O zaključcima Nadzornog odbora s te sjednice izvješćuje se u pisanom obliku Upravni odbor te subjekt koji je uputio pisano obraćanje u roku ne duljem od 30 dana.
- Dnevni red sjednice Nadzornog odbora utvrđuje predsjednik Nadzornog odbora u suradnji sa članovima Nadzornog odbora, predsjednikom Upravnog odbora i glavnim tajnikom HGZ.
- Nadzorni odbor obavještava Upravni odbor o održavanju sjednice.
- Sjednice Nadzornog odbora održavaju se, u pravilu, u sjedištu HGZ.
- Poziv na sjednicu s dnevnim redom i prilozima dostavlja se najkasnije 3 (tri) dana prije održavanja sjednice.
Članak 6.
- Sjednice Nadzornog odbora vodi predsjednik Nadzornog odbora.
- Nadzorni odbor punovažno zasjeda, ako su na sjednici nazočna najmanje tri člana Nadzornog odbora.
- Izmjene i dopune dnevnog reda sjednice Nadzornog odbora mogu se dati i na početku sjednice uz suglasnost većine članova Nadzornog odbora.
- Na sjednicama Nadzornog odbora obavezno je nazočan poslovni tajnik HGZ, a po potrebi i predstavnik računovodstvenog servisa.
- Sjednicama Nadzornog odbora mogu biti nazočni i dužnosnici te drugi članovi HGZ-a po pozivu predsjednika Nadzornog odbora.
Članak 7.
- Glasovanje na sjednici je javno, osim ako Nadzorni odbor ne odluči drugačije.
- Nakon završetka izlaganja posljednjeg diskutanta, predsjednik Nadzornog odbora zaključuje raspravu i predlaže glasovanje o toj točki dnevnog reda, ako o toj točki treba donijeti odluku.
- Članovi Nadzornog odbora o pojedinoj odluci ili zaključku u javnom ili tajnom glasovanju izjašnjavaju se da li usvajaju ili ne usvajaju određenu odluku, a rezultate glasovanja objavljuje predsjednik Nadzornog odbora. Odluka o pojedinom pitanju smatra se donesenom, ako se za nju izjasni većina od nazočnih na sjednici.
- Odluke i zaključci mogu se izdvojiti iz zapisnika te izraditi i kao zaseban dokument, koji se dostavlja pravnim ili fizičkim osobama na koje se odnose, a u pismohranu se pohranjuju pod urudžbenim brojem zapisnika sa sjednice Nadzornog odbora.
- Član Nadzornog odbora ima pravo, zbog potencijalnog ili postojećeg sukoba interesa, suzdržati se od rasprave o određenim temama i izuzeti se od glasovanja o tim temama.
Članak 8.
- Na sjednici Nadzornog odbora vodi se zapisnik, a sjednice Nadzornog odbora mogu se i audiovizuelno/tonski snimati, a snimka služi isključivo kao podloga i pomoć u izradi pisanog zapisnika.
- Zapisnik sadrži osnovne podatke o radu sjednice (datum održavanja sjednice, vrijeme kada je sjednica započela i kada je završila, popis nazočnih i odsutnih članova, dnevni red), o iznijetim prijedlozima, o sudjelovanju u raspravi te o donesenim odlukama i zaključcima uključivši i rezultat glasovanja o pojedinom predmetu. O izradi zapisnika brine predsjednik Nadzornog odbora, a potpisuje ga osoba koja ga priređuje i predsjednik Nadzornog odbora.
- Tonski zapisi i zapisnici trajno se čuvaju u pismohrani HGZ-a, a o njihovoj uporabi odlučuje Nadzorni odbor na prijedlog predsjednika Nadzornog odbora.
Članak 9.
- Predsjednik Nadzornog odbora obavijestit će Upravni odbor ili Skupštinu HGZ o usvojenim zaključcima i odlukama sa sjednice Nadzornog odbora.
- Nadzorni odbor može od predsjednika Upravnog odbora zatražiti sazivanje sjednice Upravnog odbora, ako utvrdi nepravilnosti u financijskom ili drugom poslovanju HGZ, nemarnost u obavljanju poslova ili ako utvrdi povrede Statuta HGZ i drugih općih akata HGZ.
- Članovi Nadzornog imaju pravo nazočiti sjednicama i sastancima svih tijela HGZ-a bez prava odlučivanja.
- Član Nadzornog odbora koji je nazočan u radu nekog tijela HGZ podnijeti će ostalim članovima Nadzornog odbora pisanu bilješku u primjerenom roku elektroničkom poštom ako se radi o pitanju ili temi od značaja ili interesa za Nadzorni odbor.
- Nadzorni odbor može napraviti raspored pribivanja članova na sjednicama Upravnog odbora, vodeći računa da je na svakoj sjednici nazočan najmanje jedan član Nadzornog odbora.
Članak 10.
- Nadzorni odbor dužan je donijeti odluku o usvajanju godišnjeg izvješća o radu Nadzornog odbora, najkasnije 14 dana prije održavanja godišnje redovite Skupštine HGZ.
- Predsjednik Nadzornog odbora dostavit će godišnje izvješće o radu Nadzornog odbora Upravnom odboru najkasnije sedam dana prije održavanja godišnje redovite Skupštine HGZ.
DUŽNOSTI I PRAVA NADZORNOG ODBORA
Članak 11.
- Sukladno odredbama Statuta Nadzorni odbor ima dužnost i pravo nadzirati vođenje svih poslova HGZ. Sva tijela HGZ-a dužna su mu pružiti zatražene podatke, omogućiti uvid u cjelokupnu dokumentaciju i osigurati potrebne uvjete za rad.
- O eventualno uočenim nepravilnostima tijekom nadzora Nadzorni odbor izvješćuje Upravni odbor, predlaže mjere koje bi trebalo poduzeti za sprječavanje i uklanjanje nepravilnosti u radu, a o nepravilnostima koje se ne uklone dužan je izvijestiti Skupštinu HGZ-a.
ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 12.
- Danom stupanja na snagu ovog Poslovnika prestaje važiti Poslovnik o radu Nadzornog odbora Hrvatskog generalskog zbora od 18. veljače 2014. godine
- Ovaj Poslovnik stupa na snagu danom donošenja.