Na Veleučilištu kriminalistike i javne sigurnosti koje je ustrojbeni dio Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ predstavljena je 15. studenoga 2024. godine aktivnost na projektu u kojem će se cjelovito sagledati doprinos pirotehničara pripadnika MUP-a i Hrvatske vojske, kao i drugih civilnih organizacija kao važnih čimbenika sigurnosti. U predstavljanju su sudjelovali potpredsjednik HGZ-a general Frane Tomičić i prof.dr.sc. Dario Matika, a u ime domaćina dekan Veleučilišta izv.prof.dr.sc. Ante Orlović te studenti. Time je Hrvatski generalski zbor započeo s realizacijom projekta „Pirotehničari – iskustva iz Domovinskog rata kao neprocjenjivo iskustvo u suočavanju s novim sigurnosnim prijetnjama“ u okviru aktivnosti psihološkog i socijalnog osnaživanja te podizanja kvalitete življenja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te stradalnika iz domovinskog rata i aktivnosti promicanja vrijednosti domovinskog rata u 2024. godini koje je kroz javni poziv pokrenulo Ministarstvo hrvatskih branitelja. Projekt se nastavlja i u 2025. godini.
Pirotehničari su svojim doprinosom u Domovinskom ratu, na razminiranju teritorija Republike Hrvatske, a zatim djelovanjem u mirovnim misijama i operacijama značajno pridonijeli humanitarnom razminiranju i međunarodnoj sigurnosti. Kroz projekt ukazat će se vrijednosti obuke, osposobljavanja i školovanja pirotehničara u Republici Hrvatskoj i njihovom djelovanju u sigurnosnom okruženju čime se doprinosi promicanju vrijednosti iz Domovinskog rata, ali i pridonosi jačanju otpornosti društva polazeći od iskustava iz Domovinskog rata, ali sagledavajući isto u svijetlu novih sigurnosnih prijetnji. Projekt je posvećen pirotehničarima, njihovoj požrtvovanosti i predanom radu u opasnom poslu razminiranja odnosno njihovim neposrednim iskustvima i praksi koja je nezamjenjiva i jedinstvena u ostvarivanju domovinske sigurnosti, ali i u međunarodnim okvirima pomažući ugroženim prijateljskim zemljama u njihovim budućim naporima za razminiranje po završetku ratnih sukoba.
U tom smislu na međunarodnoj konferenciji „International Donors’ Conference on Humanitarian Demining in Ukraine“ održanoj u Zagrebu od 11. do 12. listopada 2023. godine, Republika Hrvatska dala je snažnu podršku procesu razminiranja u Ukrajini. Istaknuto je veliko iskustvo kojim raspolaže Hrvatska u procesu razminiranja te da će proces razminiranja Hrvatske biti dovršen na proljeće 2026. godine. Podsjetimo se da je u dosadašnjem razminiranju Hrvatske sudjelovalo više od dvije tisuće pirotehničara, a u tom opasnom poslu ranjeno ih je 94, a njih 40 smrtno je stradalo.
Odgovori