U srijedu 19. veljače 2025. u prostorijama Hrvatskog generalskog zbora održana je radionica pod nazivom „Opasnost i prevencija od pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava“, a u okviru projekta koji vodi Hrvatski generalski zbor i odobrenog od Ministarstva hrvatskih branitelja, a zove se “Pirotehničari – iskustva iz Domovinskog rata kao neprocjenjivo iskustvo u suočavanju s novim sigurnosnim prijetnjama”.
Cilj radionice bio je podići svijest srednjoškolske populacije na opasnost od pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava te kako prevenirati opasnost koristeći se najboljom praksom i iskustvima iz Domovinskog rata.

U radu radionice sudjelovalo je pedesetak učenika iz 2.a i 3.c gornjogradske Gimnazije Tituša Brezovačkog predvođenih svojim razrednicima Tinom Cota i Robertom Sokačem. Uvodne govore održali su ravnatelj Gimnazije Damir Jelenski te potpredsjednik HGZ-a umirovljeni general Frane Tomičić, koji je nazočne upoznao s ustrojem i zadaćama HGZ-a. Radionici je nazočio i Damir Gašparović, viši stručni suradnik za civilnu zaštitu u Gradu Zagrebu.

Nikola Turkalj, Tomislav Vukoja, Matea Brižić, Dario Matika
Na radionici su se prikladnim prezentacijama i izlaganjima obratili Nikola Turkalj, načelnik Sektora za inspekcijske poslove u Ravnateljstvu civilne zaštite, Tomislav Vukoja, voditelj Protueksplozijske službe u Ravnateljstvu policije, prof. dr. sc. Dario Matika, umirovljeni brigadir, stručni voditelj Centra za istraživanje i analize „Dr. Franjo Tuđman“ Hrvatskog generalskog zbora i Matea Brižić, voditeljica Službe za djelovanje u kriznim situacijama Hrvatskog Crvenog Križa. Radionicu je moderirao umirovljeni general Krešimir Kašpar.
Opći zaključak je da bi se takve radionice trebale organizirati i za druge srednje škole u Zagrebu i šire te na taj način ukazivati srednjoškolcima na opasnosti kako po ljude tako i po kućne ljubimce od neumjerene uporabe pirotehničkih sredstava. Zabrinjavajući je podatak da nakon nekoliko godina relativno manjih posljedica takve, najčešće nelegalne uporabe, broj zaplijenjenih nedozvoljenih sredstava raste kao i broj teškog stradavanja onih koji nestručno i neoprezno s tim sredstvima rukuju. Predavači su posebno istaknuli i opće stanje s minskom zagađenošću u Republici Hrvatskoj nakon Domovinskog rata, opisali iskustva rada pirotehničara te iznijeli optimističnu prognozu da će glede mina Hrvatska uskoro biti potpuno čista. Nazočni učenici s velikom su pozornošću pratili prezentacije te je za nadati da će usvajajući date savjete radi vlastite sigurnosti postati i promicatelji nikakve ili bar pažljivije uporabe pirotehničkih sredstava.
Tekst i foto: HGZ
Odgovori