Izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora u sastavu umirovljeni general-bojnik Viktor Koprivnjak i umirovljeni pukovnik Rudolf Klicper sudjelovalo je 2. svibnja 2026. na Trgu svibanjskih žrtava 1995. u svečanosti odavanja počasti civilima stradalima tijekom raketiranja Zagreba 2. i 3. svibnja 1995.
Svečanost je predvodilo izaslanstvo Grada Zagreba, predvođeno gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem i predsjednikom Gradske skupštine Grada Zagreba Matejem Mišićem koje je položilo vijenac i zapalilo svijeće ispod spomen-ploče na Trgu svibanjskih žrtava 1995.
„Danas obilježavamo obljetnicu jedne od najmračnijih epizoda suvremene povijesti Zagreba kada je 2. i 3. svibnja 1995. godine grad raketiran u znak odmazde za oslobodilačku akciju Bljesak. U tim napadima život je izgubilo sedam naših sugrađana, a više od dvije stotine ljudi je ranjeno“, rekao je gradonačelnik Tomašević. „Na Trgu svibanjskih žrtava danas se prisjećamo te tragične epizode kako bismo odali počast poginulima i izrazili trajno poštovanje prema svim stradalnicima Domovinskog rata. Njihova imena i njihove rane trajni su podsjetnik na stradanja koja se nikada ne smiju zaboraviti – ali i nada da se takve ratne strahote više nikada ne ponove u našem gradu“, naglasio je gradonačelnik Tomašević.
Gradonačelnik je posebno zahvalio Udruzi hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata Grada Zagreba i Zagrebačke županije, kao i svim braniteljskim i drugim udrugama proizašlima iz Domovinskog rata, na tome što svake godine sudjeluju u obilježavanju i čuvaju sjećanje na ove događaje. U obilježavanju je sudjelovala i Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Tekst&Foto: Grad Zagreb/HGZ
Krešimir KašparPočast stradalima u Zagrebu 1995. nakon “Bljeska”
Izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora koje je predvodio potpredsjednik umirovljeni general-pukovnik Mladen Kruljac sudjelovalo je u svečanosti koja je održana 1. svibnja 2026. u Jasenovcu, a tijekom koje je položen kamen temeljac za spomen-obilježje „Vrata Hrvatske“. Svečanost je održana u sklopu obilježavanja Dana Općine Jasenovac i 31. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak, a označila je i službeni početak izgradnje strateškog projekta koji će na ulazu u Jasenovac svjedočiti o identitetu i dostojanstvu Republike Hrvatske.
Alojz Tomašević, Mladen Kruljac, Tomo Medved, Ivan Obrovac, Krešimir Šipoš
Buduće spomen-obilježje „Vrata Hrvatske“ zamišljeno je kao mjesto koje će svjedočiti žrtvi hrvatskih branitelja i vrijednosti slobode. Središnji će element biti zid sa stihovima hrvatske himne, a jarboli s hrvatskim zastavama podsjećat će na zastave koje su se zavijorile nad oslobođenim Jasenovcem 1. svibnja 1995. godine. Na obilježju će biti postavljena i ploča zahvale svim hrvatskim braniteljima, žrtvama i herojima Domovinskog rata.
Slika spomenika “Vrata Hrvatske”
Krešimir KašparU Jasenovcu položen kamen temeljac za spomen-obilježje „Vrata Hrvatske“
Izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora koje je predvodio potpredsjednik umirovljeni general-pukovnik Mladen Kruljac sudjelovalo je u petak 1. svibnja 2026. u Okučanima u svečanostima obilježavanja 31. obljetnice vojno-redarstvene operacije „Bljesak“.
Izaslanstvo HGZ-a u Okučanima
Odana je počast 51 hrvatskom branitelju uz zahvalnost i trajno sjećanje na njihovu žrtvu za slobodu Hrvatske. Središnja svečanost održana je kod spomen-obilježja „Kristalne kocke vedrine“, gdje su u znak sjećanja na poginule hrvatske branitelje položeni vijenci i zapaljene svijeće.
Izaslanstvo HGZ-a s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejom Plenkovićem i potpredsjednikom Vlade i ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom
U povodu 23. obljetnice smrti stožernog generala Janka Bobetka, ratnog načelnika Glavnog stožera Hrvatske vojske, izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora (HGZ) predvođeno predsjednikom umirovljenim general-bojnikom Marinkom Krešićem položilo je 29. travnja 2026. godine, u ime HGZ-a i u ime Ministarstva hrvatskih branitelja, vijenac i zapalilo svijeće na Gradskom groblju Viktorovac u Sisku.
Sveta misa zadušnica za pokojnog generala Bobetka služena je mjesnoj crkvi u njegovom rodnom mjestu Crnac.
U utorak 29. travnja 2026. godine u prostorijama Hrvatskog generalskog zbora održana je završna konferencija projekta „Podizanje svijesti i edukacija učenika srednjih škola Grada Zagreba o opasnostima od pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava te prevenciji posljedica“. Projekt je odobren i financiran kroz Javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga iz područja sustava civilne zaštite iz Proračuna Grada Zagreba za 2025., a logističku potporu davao je Hrvatski generalski zbor te škole uključene u projekt.
Kroz radionice održane tijekom siječnja i veljače ove godine u pet zagrebačkih srednjih škola u projekt je bilo uključeno skoro 400 srednjoškolaca. Sudjelovale su X. gimnazija Ivan Supek, Gornjogradska gimnazija, XIII. gimnazija, XV. gimnazija i Gimnazija Tituša Brezovačkog.
Marinko Krešić
Skup je održan u nazočnosti predstavnika navedenih škola, predstavnika Grada Zagreb Stele Popović i Damira Gašparovića iz Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, komunalne poslove, civilnu zaštitu i sigurnost, predavača tijekom projekta policijskog savjetnika Tomislava Vukoje, voditelja Službe protueksplozijske zaštite Ravnateljstva policije, Nikole Turkalja, načelnika Sektora za inspekcijske poslove Ravnateljstva Civilne zaštite te također predavača, a ujedno i voditelja projekta, člana HGZ-a umirovljenog brigadira prof.dr.sc. Darija Matike, doktorica znanosti Jacqueline Domjanić, Matee Brižić i Mateje Šnajdar, sa Sveučilišta obrane i nacionalne sigurnosti „Dr. Franjo Tuđman“, Ante Mlinarića iz Crvenog križa Grada Zagreba, Zvonimira Ljubičića zapovjednika JVP Grada Petrinja, Ruže Studer iz portala “Moja Domovina” i drugih.
Dario Matika
Nakon pozdravnog obraćanja predsjednika Hrvatskog generalskog zbora umirovljenog generala Marinka Krešića, u prvom dijelu Konferencije Dario Matika je nazočnima prezentirao prijedlog zaključaka i preporuka projekta koji su od skupa i prihvaćeni. Donosimo ih u cijelosti na kraju teksta.
Tomislav Vukoja
Kraćim izlaganjem Tomislav Vukoja je upoznao nazočne o aktualnom stanju glede velikog broja dojava o postavljenim eksplozivnim sredstvima koje zadnjih dana cirkuliraju po obrazovnim i drugim javnim ustanovama te preporukama za postupanje u takvim situacijama kako bi se spriječile moguće neželjene efekte kako za učenike tako i za osoblje tih ustanova, ali i zabrinute roditelje.
Matea Brižić
U nastavku Konferencije Matea Brižić je prezentirala evaluaciju projekta naglasivši kako je mogući nastavak istoga dobar put prema boljem sustavnom i istraživačkom pristupu sigurnosti mladih. Ocijenila je da su temeljem uspješnosti projekta ostvareni željeni ciljevi, a to su bili povećana svijest i sigurnosna kultura. Pokazalo se da edukacija djeluje, ali samo ako je kontinuirana i mjerljiva. Nedostaje sustavno praćenje znanja, stavova i ponašanja učenika te se ukazuje potreba za uvođenjem istraživačke komponente, a prema dokazima učinkovitosti edukacije i identifikacije rizičnih obrazaca s ciljem bolje ciljane edukacije te razvoja javnih politika. U slijedećem koraku se stoga planira skaliranje, odnosno provođenje ankete kojom bi se procijenilo znanje, stavove i ponašanja učenika. Kroz tematske cjeline ankete (iskustvo s pirotehnikom, razina znanja o opasnostima, ponašanje u rizičnim situacijama, utjecaj vršnjaka i okoline, percepcija sigurnosti u školi i potreba za edukacijom) identificirale bi se razine znanja učenika, rizična ponašanja i ključne praznine u edukaciji. Temeljem toga omogućile bi se ciljane edukacije (po školama/dobi), razvoj preventivnih programa te donošenje odluka na razini Grada s dugoročnim efektima smanjenja incidenata i povećanjem sigurnosne kulture.
Dario Matika kao voditelj projekta zaključio je Konferenciju ocijenivši je uspješnom te modelom za neke buduće projekte.
S obzirom da je 29. travnja 2026. također i dan smrti stožernog generala Janka Bobetka na kraju Konferencije predsjednik HGZ-a Marinko Krešić podsjetio je nazočne na to te je minutom šutnje dana počast ratnom načelniku Glavnog stožera Hrvatske vojske.
Konferenciju i zbivanja u cijelom projektu moderirao je umirovljeni general-bojnik Krešimir Kašpar, predsjednik Nadzornog odbora HGZ-a.
Zaključci i preporuke projekta
Polazište
Projekt „Podizanje svijesti i edukacija učenika srednjih škola Grada Zagreba o opasnostima od pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava te prevenciji posljedica“ prijavljen je na javnom natječaju Grada Zagreba iz prioritetnog područja 2. „Podizanje svijesti i edukacija građana o prijetnjama“. Projekt je usklađen s ciljevima i prioritetnim područjima aktualnih strateških dokumenata, posebno „Strategije urbane sigurnosti Grada Zagreba za razdoblje 2025.–2030.“ koja naglašava važnost edukacije i podizanja svijesti građana, posebno mladih, o različitim sigurnosnim prijetnjama te promicanje preventivnih mjera za smanjenje rizika u urbanim sredinama.
Projekt je imao dva cilja:
osvijestiti i educirati učenike srednjih škola Grada Zagreba o opasnostima od pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava kroz interaktivne radionice, predavanja i demonstracije i
razviti svijest o pravilnim preventivnim postupcima i odgovornom ponašanju polazeći od iskustava iz Domovinskog rata.
Očekivani rezultati projekta bili su:
osvijestiti učenike srednjih škola Grada Zagreba o rizicima neodgovornog korištenja i zlouporabe pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava,
doprinijeti smanjenju broja incidenata kod učenika srednjih škola u Gradu Zagrebu,
educirati učenike o preventivnim postupcima kroz primjere „dobre prakse“,
povećati i osnažiti suradnju između učenika, nastavnika i stručnih službi (civilna zaštita, policija, vatrogasci, Crveni križ, udruge branitelja i sl.) i
utjecati i stvarati sigurnije školsko okruženja.
Sve planirane aktivnosti su provedene i omogućile su uključenim učenicima srednjih škola Grada Zagreba kritičko sagledavanje uzroka i posljedica neodgovornog korištenja i zlouporabe pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava.
Zaključci
Projekt je potvrdio da infomirani učenici donose sigurnije odluke, a čime se zasigurno smanjuje broj stradavanja od pirotehničkih sredstava i improviziranih eksplozivnih naprava. Jednako tako, projekt je potvrdio da kontinuirano informirani učenici mogu značajano doprinijeti smanjenju rizika od uporabe zabranjenih pirotehničkih sredstava (posebno kategorije F2 i F3) tijekom godine te izrade opasnih improviziranih eksplozivnih naprava.
Provedeni projekt o opasnostima od pirotehničkih sredstava i improviziranih naprava „naglasio je“ nužnost preventivnog djelovanja jer je takvo djelovanje ključno za podizanje svijesti o teškim posljedicama, kao i potrebu za kontinuiranom edukacijom i potrebu da se projekt proširi na sve škole Grada Zagreba.
U tom kontekstu mogu se istaknuti sljedeći rezultati projekta:
povećana je svijest o riziku, a i sami učenici osvjestili su vlastite spoznaje da su pirotehnička sredstva (pogotovo kategorije F2 i F3) iznimno opasna za sve sudionike ( i one aktivne, i one pasivne),
ukazano je na nužnost preventivne edukacije tj. da su provedena stručna predavanja i konferencija korisni i neophodni za smanjenje zlouporabe pirotehnike, posebno u blagdansko vrijeme,
potvrđena je važnost suradnje između stručnjaka i škola što je pokazalo pozitivne rezultate jer su se kroz interaktivna predavanja jasno komunicirane opasnosti od osoba koje posjeduju stručna znanja i kompetencije,
povećana je sigurnosna kultura jer su učenici educirani o načinima prevencije, pravilnom ponašanju u blizini eksplozivnih naprava i opasnosti koje one nose (posebno pirotehnike „uradi sam“),
od sudionika je sugerirano daljnje širenje projekta uz preporuku da se ovakvi programi provode kontinuirano i obuhvate što veći broj škola u Gradu Zagrebu,
od sudionika je predloženo da se ovakvi projekti provode u zadnjim mjesecima godine, odnosno neposredno prije očekivane i uobičajene češće uporabe pirotehnike i
sudionici su upoznati sa zakonskim odredbama koje reguliraju područje pirotehnike te konzekvencama kršenja propisa.
Preporuke
Preporuke ovog projekta posebno su usmjerene na poticanje ispravnog odnosa i ponašanja učenika srednjih škola, dakle uglavnom maloljetnih osoba (mlađih od 18 godina) kada u svom posjedu imaju samo dozvoljenu pirotehniku kategorije F1 (dozvoljena je osobama starijim od 14 godina; F1 kategorija predstavlja vrlo nizak rizik i zanemarivu razinu buke kao što su: prskalice, žabice, konfeti i sl. te je dozvoljena za uporabu cijelu godinu) dok su ostala pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljena građanima starijim od 18 godina (punoljetnim) i dozvoljena su za uporabu samo od 27. prosinca do 01. siječnja. To se prije svega odnosi na odgovorno ponašanje tijekom blagdana, ali i uobičajenih maturalnih izleta i sličnih manifestacija u kojima sudjeluju, da tada svojim ponašanjem ne dovode sebe u opasnost te osobe iz okruženja.
Ponašanje u takvim slučajevima mora biti usmjereno na smanjenje broja ozljeda, a preporuke da se to postigne su sljedeće:
uvesti izravnu edukaciju u školama provedenu od strane stručnih osoba što pomaže učenicima da bolje razumiju razornu moć pirotehnike i improviziranih eksplozivnih naprava,
trajno isticati kako je prevencija prioritetna aktivnost jer se kroz nju naglašava da su edukativne aktivnosti ključne za sprječavanje teških ozljeda poput opeklina, gubitka pristiju, vida i u krajnjem slučaju smrtnih posljedica, a koje su najčešće uzrokovane nestručnim rukovanjem,
isticati važnost međusobne suradnje, jer uspjeh ovog projekta proizlazi iz suradnje Grada Zagreba, stručnih osoba i obrazovnih institucija, što ukazuje na potrebu za sveobuhvatnim pristupom sigurnosti mladih i
dodatno raditi na podizanju empatije jer edukacija uključuje i osvješćivanje o negativnim utjecajima pirotehnike na osjetljive skupine poput osoba s invaliditetom, ali i kućnih ljubimaca.
Zaključno se može reći da su ovakvi projekti potrebita dopuna nacionalnih projekata koje provodi Ministarstvo unutarnjih poslova/policija (kampanja „Mir i dobro“) jer se fokusiraju na najrizičniju skupinu – mlade osobe srednješkolskog uzrasta.
Brojno izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora koje je predvodio potpredsjednik HGZ- a umirovljeni general-pukovnik Mladen Kruljac, ratni zapovjednik postrojbe, sudjelovalo je u svečanostima obilježavanja 35. obljetnice ustrojavanja Treće gardijske brigade “Kune” i Dana Tenkovske bojne “Kune” Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske, koje je održano u srijedu, 29. travnja 2026., u Slavonskom Brodu. U delegaciji HGZ-a su bili član Upravnog odbora umirovljeni brigadni general Ilija Rašić, članovi HGZ-a umirovljeni brigadni generali Kornelije Brkić, Ivan Obrovac i Alojz Tomašević te glavni policijski savjetnik Krešimir Šipoš.
Obilježavanje je započelo misnim slavljem u crkvi Presvetog Trojstva u Slavonskom Brodu, a potom je uslijedio svečani mimohod kroz grad do spomenika poginulim branitelja gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće. Nakon postrojavanja održana je svečana akademija u Matičević centru.
Treća gardijska brigada “Kune” osnovana je 29. travnja 1991. u Vinkovcima. Tijekom ratnih djelovanja poginula su 392 pripadnika, 15 je nestalih, a 1.088 pripadnika je ranjeno. Kroz Treću gardijsku brigadu prošlo je oko 10.000 pripadnika i bila je jedna od najelitnijih brigada Hrvatske vojske koja je branila istok Hrvatske i sudjelovala u najtežim bitkama Domovinskog rata diljem Hrvatske.
Izaslanstvo Hrvatskog generalskog zbora predvođeno predsjednikom umirovljenim generalom Marinkom Krešićem, a u u sastavu kojeg je bio i član Upravnog odbora umirovljeni brigadni general Tomislav Družak te član Nadzornog odbora umirovljeni brigadir Dubravko Halovanić, nazočilo je svečanoj sjednici u povodu Dana Karlovačke županije, koja je održana u karlovačkom kazalištu “Zorin dom” 28. travnja 2026. Na sjednici je bio i počasni član HGZ-a prof.dr.sc. Mate Granić, koji je ujedno i počasni građanin Karlovačke županije.
Član Upravnog odbora Hrvatskog generalskog zbora umirovljeni brigadni general Zvonko Peternel i član HGZ-a Miodrag Demo nazočili su javnoj tribini koju je 28. travnja 2026. u povodu 31. obljetnice VRO “Bljesak” organizirala Udruga veterana Domovinskog rata Grada Zagreba-VeDoRa GZ. Na tribini se govorilo o vojno-političkoj situaciji uoči pokretanja operacije VRO „Bljesak, o ratnom planu operacije te o ulozi 1. i 2. Gardijske brigade u operaciji.
U utorak 28. travnja 2026. u prostorijama Hrvatskog generalskog zbora u Zagrebu počeo je djelovati Hrvatski generalski klub “Gojko Šušak”. Osnovan je Odlukom Upravnog odbora HGZ-a kao jedna od funkcionalnih cjelina HGZ-a u okviru koje će se organizirati druženja, zabavni, kulturni i drugi sadržaji od interesa za članstvo HGZ-a, a sukladno statutarnim ciljevima.
Početak djelovanja Kluba obilježila su predavanja o značaju i ulozi demografske politike u potpori nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske, koja su održali državni tajnik Ministarstva demografije i useljeništva Mladen Barač i posebni savjetnik u Ministarstvu demografije i useljeništva doc. dr. sc. Stjepan Šterc. Nazočne je pozdravio potpredsjednik HGZ-a umirovljeni brigadni general Frane Tomičić te u sažetom obliku predstavio Hrvatski generalski zbor. Predavači su detaljno opisali situaciju po pitanjima kretanja broja stanovnika Republike Hrvatske od osamostaljenja do danas pri čemu brojke nisu baš najsjajnije te o mjerama koje Ministarstvo demografije i useljeništva provodi s ciljem popravka aktualne situacije. Čini se sve što je moguće u cilju zadržavanja radno aktivnih građana u Hrvatskoj i stimuliranja pronatalitetne politike, ulažu se uz tom pravcu i znatna financijska sredstva te su zabilježeni neki pozitivni rezultati. Ogroman je rezervoar stanovnika u trećoj i četvrtoj generaciji hrvatskih iseljenika u Amerikama i Kanadi koji pokazuju ozbiljan interes za povratak pa se u tom smislu stipendijama stimulira njihovo učenje hrvatskog jezika, nastoji olakšati stjecanje hrvatskog državljanstva te omogućiti lakše zapošljavanje, a na koncu i trajno ostajanje u Hrvatskoj. Predavači su također naglasili ozbiljnu pripremu za donošenje zakona o demografskoj obnovi te ukupni izrazili realni optimizam u ovom području jer dugoročno gledajući u pitanju je opstanak Hrvatske.
Nakon predavanja zapodjenula se rasprava u kojoj su sudjelovali Ivan Penić, Mladen Barač, Filip Dumančić, Karino Hromin Sturm, Frane Tomičić, Dario Matika i Stjepan Šterc.
Na kraju susreta obnašatelj dužnosti voditelja Hrvatskog generalskog kluba „Gojko Šušak“ član Upravnog odbora umirovljeni brigadir Rajko Dumančić zahvalio se predavačima na predavanjima, a nazočnima na sudjelovanju te simbolički proglasio početak djelovanja Kluba.
Krešimir KašparPočetak rada Hrvatskog generalskog kluba “Gojko Šušak”
Najnoviji komentari